• EN

  • UA

  • EN

  • UA

Відшкодування шкоди від російської агресії: як діяти і на що можна розраховувати

Відшкодування шкоди від російської агресії: як діяти і на що можна розраховувати

Структурований текст від Анни Бондар про відшкодування шкоди, завданої Росією. Джерело.

------

Це буде лонгрід, але, сподіваюся, корисний для всіх, в кого постраждало нерухоме майно від рашистської агресії.

Якось Виталий Селик розказав мені, що власники розбитих помешкань відмовляються від допомоги в ремонті від волонтерів, бо не знають, чи можуть вони робити ремонт, чи потрібно щось оформлювати, фіксувати, чи треба чекати на компенсацію тощо.

Я довго розбиралася в процедурах і нарешті спроможна написати простими словами про досить складні речі — як діяти в таких випадках і на яку допомогу і від кого можна розраховувати.

Наразі існує два шляхи і ще одна «половинка шляху».

1. ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ, ЗАВДАНОЇ РОСІЄЮ.

Це — офіційне визнання власника майна (як рухомого, так і нерухомого) потерпілою стороною у кримінальній справі по прильоту рашистської ракети або артилерійського обстрілу, вибуху тощо. Цей перший крок є обов’язковим для всіх інших шляхів.

Що треба зробити:

1) Найняти адвоката, який допоможе зібрати доказову базу.

2) Звернутися до поліції, щоби вашу доказову базу долучили до кримінальної справи по прильоту рашистського снаряду, написати відповідні заяви, тощо.

3) Після того, як все це буде зафіксовано в поліції, якщо ви готові зробити ремонт власним або волонтреським коштом — робіть його і зберігайте чеки.

4) Чекати судової справи в «Гаазі» між державою Україна і росія.

5) Отримати відшкодування шкоди (гроші росії перечислять державі Україна, а держава надасть їх вам).

Чому збір доказової бази лягає на плечі власника, а не поліції? Тому що реальність така, що у поліції справ стало набагато більше, і вони реально не встигають.

2. ВІДНОВЛЕННЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА КОШТОМ МІСТА/ДЕРЖАВИ УКРАЇНА.

Для цього спочатку див. пункт 1.

1) Знаходимо адвоката, оформлюємо потерпілу сторону в кримінальній справі, збираємо доказову базу.

2) Після того, як все зафіксовано в поліції, звертаємося до міста (не району — у району повноважень немає) із зверненням про необхідність відновлення нерухомого майна.

Місто (виконком) формує комісію, виділяє міські кошти, визначає замовника і робить ремонт. Цей шлях, звісно, не гарантований. Адже, пріоритети у міста, очевидно, будуть такі: багатоквартирне житло, об’єкти соцзахисту, лікарні, об’єкти освіти. Також у міста (громади) мають бути на це кошти. Деякі міста вже мають домовленість із державою щодо допомоги місту грошима, деякі — ні. Деякі міста багаті, деякі — не дуже, власних коштів не мають. Про відновлення комерційної приватної нерухомості тут не йдеться. Для таких випадків — тільки перший шлях.

За законом, який нещодавно прийнятий (законопроект 7282),територіальні громади мають розробляти Програми відновлення територій громади. Закон прийнятий, підписаний Президентом України, наразі Мінрегіон розробляє підзаконні акти. Після чого виконкоми громад (Київ — це теж територіальна громада, у нас виконком — це КМДА) мають зафіксувати всі пошкодження, створити спеціальну комісію і шукати фінансування на відновлення. Це можуть бути кошти міста, кошти держави, кошти грантові.

КИЇВ.

Нещодавно мер міста Києва Віталій Кличко написав в своєму телеграм-каналі:

«Місто розпочало відновлення 11 житлових будинків, які зазнали найбільших руйнувань внаслідок обстрілів російськими варварами. Найбільше пошкоджень зазнали окремі будинки у Святошинському, Оболонському та Шевченківському районах (цікаво, що не вказаний Подільський район, який прийняв третину всіх пошкоджень в Києві — прим. від мене). В столиці внаслідок ракетних обстрілів пошкоджені 636 інфраструктурних об’єктів та житлових будинків. Вони зазнали пошкоджень різного ступеню. Згідно з критеріями уряду та затвердженою програмою робіт, у Києві першочергово обстежують та відновлять 360 об’єктів. Зокрема: 52 заклади освіти, 15 об'єктів охорони здоров'я, 5 закладів соціального захисту, 89 об'єктів житлово-комунального господарства, 12 закладів культури, 196 житлових будинків та 1 адміністративну будівлю. На відновлювальні роботи столиця виділила з резервного фонду міського бюджету майже 600 мільйонів гривень. Ще 200 мільйонів має надати уряд».

3. КОМПЕНСАЦІЯ ЗА ЗРУЙНОВАНЕ НЕРУХОМЕ МАЙНО ВІД ДЕРЖАВИ УКРАЇНА.

Про цей шлях багато говорять, але є одне але: для його реалізації необхідно прийняти законопроект 7198 і виписати для нього всю підзаконку. Законопроект прийнятий в першому читанні. До нього подані правки, але поки він лежить в Економічному комітеті Ради.

Механізми, закладені в законопроекті такі: можна отримати компенсацію у вигляді грошей на будівництво або покупку житла (як нового, так і на вторинному ринку), або у вигляді квадратних метрів (якщо місто і окремі девелоперські компанії заключать відповідні договори). Це будуть державні гроші України.

Важливо: навіть коли законопроект буде прийнятий, доказову базу по руйнуванню збираємо (дивись перший пункт поста).

Важливо: якщо ви вже отримали відшкодування по першому шляху, то ви не зможете претендувати на компенсацію. Якщо ви отримали компенсацію, то виграні в суді кошти на відшкодування підуть до держави Україна, а не до вас. Якщо місто вам вже зробило ремонт, то ви не можете претендувати на компенсацію.

Ніби все.

І наприкінці, ВАЖЛИВЕ ОГОЛОШЕННЯ ДЛЯ ПОДІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ.

В Подільському районі на базі Громадська рада при Подільській РДА працює ЦЕНТР БЕЗОПЛАТНОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ, організований спеціалістами Рада адвокатів Київської області, який безпосередньо готовий збирати доказову базу для постраждалих від рашистських прильотів власників майна. Звертайтеся. Контакти — на фото оголошення.

Також додаю пам’ятку, розробленою Радою адвокатів Київської області щодо необхідних дій по першому шляху.

Щодо відправки матеріалів до Дії — робіть і це. Однак, подальшого механізму я поки не знаю.

Спільно ми зможемо дуже багато.